עדין זה טבעי
שיטת הקוסמטיקה החדשה
מאז 2007
מוצרי קוסמטיקה יעודיים

שילוב מנצח של מדע, ניסיון 
מעשי,
איכות ללא פשרות ואידיאולוגיה טבעיתטלפון:  עופרה 050-5705599 גדרה   


דף הבית >> טיפוח עור הפנים (מאמרים) >> סוכר כגורם מספר אחד לאקנה

מתוק מתוק שבא לבכות!!!

טיפלתי בשבוע שעבר בלקוחה שאמרה לי: התמלאתי פצעים מהחג הזה (שבועות). כל כך הרבה שומנים אכלתי...

סיפרתי לה שלפי כל מה שאני קוראת לאחרונה, לא הגבינות השמנות הן אלו שמלאו אותה פצעים (כדאי לשמוע על חשיבות השומן הטוב, הרווי כאן מקרדיולוג מאוניברסיטת וושינגטון), אלא הקמחים הלבנים והסוכר שנילוו אליהן. במילים אחרות: עודף פחמימות!!! סוכר גורם לדלקתיות בגוף (רפואה מערבית), או עודף לחות וחום (לפי הרפואה הסינית), מוריד את העמידות החיסונית של הגוף ולכן מקל על פלישת פתוגנים. במקרה "הטוב" זה מתבטא בפצעונים. במקרה הגרוע, אלו הן בעיות בריאותיות כמו: חוסר יציבות הורמונלית, שינויים במצבי הרוח, דלקות, נטיה לחלות, הצטברות פלאק בעורקים, השמנה, סוכרת, לחץ דם גבוה. רשימה מפחידה בהחלט והיא לא סופית. הגוף והמוח צריכים גלוקוז לאנרגיה אבל הכמות צריכה להיות לא יותר מכפית סוכר בכל שבע ליטר הדם שיש לנו. ריכוז נמוך בהחלט. יותר מכמות זו הוא רעיל לגוף. מבחינה אבולוציונית, כמות הסוכר שאנחנו אמורים לצרוך, שוות ערך לקטיף של פירות מהעץ ,מידי פעם ולא בכל עונות השנה, שקדמה לה עבודת הטיפוס והקטיף או ליקוט הפירות שנשרו מהעץ.
באופן כללי, כדאי לחשוב בנוגע לכל מנהג שלנו, מהי המקבילה האבולוציונית (כלומר עד לפני 10000 שנים, תחילת החקלאות). למה? כי הגוף שלנו מסתבר, לא השתנה בהרבה מגוף האדם, טרום העידן החקלאי. המערכות בגוף עד רמת התא, הן אותן מערכות בשינויים קלים.

כדאי שתעזבו רגע בצד את הוויכוחים "כן חלב לא חלב", "צמחוני /טבעוני או אוכלי כל", "אורגני או מרוסס"...

למה? כיוון שרוב הבעיות הבריאותיות שלנו מתחילות ונגמרות בעודף סוכר ופחמימות. פשוט כך. אלפי מחקרים מנומקים, עדויות ואנקדוטות, שההיגיון אומר- זה חייב להיות מוגבל בחוק!!! סוכר מזיק כמעט כמו סמים או אלכוהול . פשוט להחריד, אבל הנזק הוא כרוני, מצטבר ולכן הרשויות לא עושות עם זה כלום. אין כאן נזק מיידי כמו רעל. הרשויות זזות מהר רק כשהנזק אקוטי.

אני מאמינה שגם זה יגיע...מי חשב, לפני כמה שנים בודדות, שלא יוכלו לעשן עלידינו בבתי קפה, במשרד או באוטובוס.  בעיני זה עדיין פלא!
יבוא גם היום, שמכירה של מוצרים מזיקים לבריאות, לטווח הארוך, תאסר בחוק. אנשים שמזלזלים בגופם ובתזונתם עולים למשלם המיסים הון תועפות. כספים אלו היו יכולים להיות מופנים לשיפור החינוך למשל, ולתמיכה באנשים נזקקים. 

אני מצרפת כאן קישורים למאמרים מרתקים. תרגמתי וקיצרתי בשבילכם הרצאה אחת ארוכה ומרתקת באנגלית, של רופא ילדים, פרופסור במחלקה האנדוקרינולוגית באוניברסיטת קליפורניה דר. רוברט לוסטיג בשם: "סוכר-האמת המרה"  אז הנה התקציר:

1. בגוף יש מערכות של רעב ושובע שאמורות להתריע אחרי מספר קלוריות מסויים אבל אם זה היה עובד כך , לא היינו משמינים. מסתבר שיש קלוריות ויש קלוריות. אי אפשר להתייחס למספר הקלוריות בצורה יבשה אלא למטבוליזים שלהם שמשפיע ישירות על מנגנון הרעב והשובע.

2. מתמקד בהרצאה בסירופ תירס עתיר פרוקטוז, שהומצא ב 1966 ע"י היפנים. משתמשים בו בתעשיית המזון כי הוא זול מסוכר ומתוק ממנו פי שניים (גם כפול בכמות הקלוריות). הפרוקטוז (סוכר פירות) משווק ע"י תעשיית המזון כבריא יותר מסוכר אבל ההיפך הוא הנכון. בטבע הפרוקטוז מגיע "ארוז" עם הרבה סיבים כמו בקנה סוכר או בפירות, כך שאי אפשר לצרוך ממנו הרבה, כמו שקורה כשמשווקים אותו ללא הסיבים במשקאות מתוקים ועוד.

3. הפוליטיקאים ובראשם היה ניקסון ב 1977, לא מעוניינים שמחירי מזון יקרים יהיו עניין להפוך בו לפני בחירות ולכן שואפים להוזלתו (וע"י זה להורדת איכותו מין הסתם). ניקסון עודד הוזלת מחיר המזון. למשל- סוכר ע"י שימוש בסירופ תירס או שימוש בקמח לבן במקום קמח מלא. קמח לבן גם מאריך חיי מדף של מוצר מזון. 

4. כמות המלח בבקבוק קולה שוות ערך לכמותה בפיצה. זה כדי לעשות את הפעולה ההפוכה לרוויה= צמא. נרצה לשתות עוד בקבוק...איך מסתירים כל כך הרבה מלח??? עם הרבה סוכר. 

5. הכי מעניין: למה רוב הקהילה הרפואית הוטעו בשוגג ששומן גורם לסתימת עורקים כבר מ 1970? אגב, הרבה חוקרים סברו עוד אז שלא כך הדבר והיום אף יותר...
ב 1970 גילו את הכולסטרול "הרע" LDL . ב 1977 גילו שצריכת שומן מגבירה את כמות הכולסטרול הרע. בסוף שנות ה 70 גילו שכולסטרול רע קשור לסתימת עורקים. ב 1982 המסקנה שהסיקו בשוגג הייתה שצריכת שומן, מגבירה סתימת עורקים וזה כשל לוגי מובהק שהוכח גם מאוחר יותר כפשוט לא נכון .
הבעיה היא, שהתייחסו בקבוצות המחקר רק לצריכת השומן/בשר אדום/ גבינות שמנות, בקרב האוכלוסיות הנבדקות ולא בדקו עוד פרמטרים בתזונה שלהם כמו סוכר וקמח לבן שהם הרע האמיתי, מסתבר.

6. תעשיית המזון בשנים שלאחר המסקנות הנ"ל, הורידה את כמות השומן לאחוזים בודדים או אפס וכדי לחפות על הטעם הנורא הם העלו את כמות הסוכר ובעיקר פרוקטוז.

7. ה LDL הוא לא בעייתי  אלא ה VLDL (חלקיק מאוד קטן, שהוא זה שמצטבר בעורקים ואותו קשה מאוד לבדוק בבדיקת דם). כדי לדעת אם יש לכם כמות מסוכנת של VLDL צריך להסתכל על רמת הטריגליצרידים שלכם TG בשילוב עם רמת הכולסטרול "הטוב" HDL. רמת טריגליצרידים גבוהה בשילוב עם HDL נמוך מראה על VLDL גבוה וזה מסוכן ואור אדום אמיתי.

8. רמת טריגליצרידים TG גבוהה נגרמת מתזונה עשירה בסוכר ובעיקר בפרוקטוז. פרוקטוז מתפרק בכבד וגורם לכבד להיות עמיד לאינסולין. הלבלב יעבוד חזק יותר כדי לייצר יותר אינסולין ולחץ הדם עולה. מנגנון השובע (LEPTIN) לא מופעל בגלל האינסולין, המוח חושב שהוא רעב ולכן נאכל יותר. במקביל מופעל מנגנון של אגירת שומן בצורה של VLDL הכולסטרול הרע באמת. 

9. תעשיית המזון הבינה שהציבור לא רוצה שומן רווי מהחי ולכן המציאה לנו שומן רע שבאמת סותם עורקים בדמות: שומני טרנס (מרגרינות למיניהן), שגם מאריכים את חיי המדף של המוצר. היום כבר יודעים לדקלם ששומן טרנס זה רע לעורקים.

10. משקאות עתירי אנרגיה הם הגיוניים לרצי מרתון. הבעיה שרוב מי שצורך אותם הם ילדים.

11. ממליץ בסוף ההרצאה על:
* להיפתר מכל המשקאות הממותקים
* לאכול פחמימות עם סיבים שמעודדים שובע (ירקות, דגנים מלאים, מעט פירות)
* לחכות 20 דקות עד המנה השניה כדי לתת למנגנון השובע לעבוד. (הערה שלי: מבחינה אבולוציות זה הגיוני כי המזון בטבע לא הוגש לנו בבת אחת כמו היום. יש הגיון בריאותי בארוחה "תרבותית" מחולקת למנות כשבין המנות נחים קצת.)
* קודם להוציא אנרגיה ובתמורה לקבל אנרגיה בדמות מזון. ולא להיפך: לאכול ואחר כך להוציא את הקלוריות ע"י שריפתן בפעילות גופנית נמרצת. 
* "לקנות" שעת ישיבה מול הטלוויזיה ע"י שעת פעילות גופנית.


עוד קישור למאמר בעברית של דר אורי מאיר צ'יזיק על ההסטוריה של המזון בדגש על סוכר ופירוט נוסף של הנ"ל.

אם אני יכולה לשקף את העיוות במציאות, הייתי מצלמת את בקבוקי המשקאות הממותקים והצבעוניים שניצבים ליד מיטות החולים בבתי החולים. זה פשוט תמונה מדויקת לעולם הפוך וחסר הגיון.
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
 
  שימו לב- דרך קלה לבדוק אם מוצר באמת טבעי ולא בערך: אם יש מים מכל סוג או ג'ל מכל סוג ברשימת הרכיבים של הקרם שלכם-הוא מכיל חומר משמר גם אם נרשם אחרת. מים הכרחיים לכל החיים- גם לחיידקים ופטריות. הקרמים של "עדין זה טבעי" לא מכילים מים בתוכם אלא בנפרד מהם.
 
כל הזכויות שמורות לעופרה דה לנגן   © 
 
לייבסיטי - בניית אתרים