עדין זה טבעי
שיטת הקוסמטיקה החדשה
מאז 2007
מוצרי קוסמטיקה ייעודיים

שילוב מנצח של מדע, ניסיון 
מעשי,
איכות ללא פשרות ואידאולוגיה טבעיתטלפון:  עופרה 050-5705599 גדרה , תל אביב 


דף הבית >> טיפים לבריאות >> חיידקים ובריאות העור והגוף
אנחנו עוזבים את רחם אמנו ללא חיידק אחד, אבל כבר במעבר דרך הנרתיק אנחנו מתחילים את הרומן שלנו עם חיידקים. במחקרים מרתקים, שבדקו מדוע חלב אם מכיל 21% סוכר, ששום תינוק אנושי לא מסוגל לעכל אותם, נמצא שהאם מספקת בחלבה מזון, לא רק לתינוקה אלא גם לחיידק בשם "ביפידו", שמהווה שומר הראש העיקרי של התינוק, בכך שהוא לא משאיר מקום לאף חיידק אחר, בתקופה הכי רגישה (מבחינה חיסונית) של התינוק. בתוך גופנו ועל עורנו יש יותר מטריליון חיידקים, הרבה יותר מתאי גוף. יותר ויותר מחקרים מגיעים למסקנות מרחיקות לכת שבריאות המין האנושי מושפעת יותר מהחיידקים שבגופנו מאשר מהגנים שלנו! החיידקים השונים מתפקדים במערכות השונות בגופנו, כחלק בלתי נפרד מהם. המדע  מגלה יותר ויותר כיצד הם פועלים וכמה חיינו יכולים להשתנות, כשאוכלוסיית חיידקים מסויימת משתלטת וגורמת למחלה.
כמעט כל רופא יודע כמה חשוב לתת מרשם לפרוביוטיקה כחלק מטיפול באנטיביוטיקה. יותר ויותר שומעים על פתרונות מפתיעים למחלות כרוניות (דיכאון, אגרסיות וחרדה), ע"י החדרת חיידקים פרוביוטים ולא מזיקים לגוף. לאחרונה, אפילו על שיטת החדרת צואה מאדם בריא למעי אדם חולה, שהביאה באופן מיידי להטבה ואף החלמה מלאה ממחלת מעיים קשה.
עדויות חדשות מלמדות שחיידקי המעיים משנים את מבנה המוח ואת הכימיה של המוח ומשפיעים על מצב הרוח, ההתנהגות שלנו ויתכן אפילו על בחירת בני זוג: זבובים בוחרים להזדווג עם זבובים שניזונים מאותו סוג מזון. אנטיביוטיקה, שניתנה להם וחיסלה את כל סוגי החיידקים, גרמה להם להיזדווג ללא העדפה.
בבדיקת חיידקים במעי עכברים בעלי עודף משקל נמצאו אוכלוסיות חיידקים שלא קיימות כמעט אצל עכברים רזים ואלו היו חיידקים שקשורים לפירוק פחמימות והמרצת תיאבון ואכילה.
מצד שני, ישנם חיידקים, שגם הם חיים בסביבתנו וגופנו והם מוכחים כמזיקים כאשר מתרבים יתר על המידה. כאשר אנחנו חולים מאוד כתוצאה מחיידק מזיק, אפשר לנקוט באמצעים. מה קורה בתחום האפור, כאשר המחלה אינה קשורה ישירות (לפחות המדע עדיין לא גילה את הקשר), להיעדר חיידקים מועילים או עודף של חיידקים מזיקים?
בקישורים למעלה מובאות גם דוגמאות על חולים שטופלו ע"י תרופות (בגלל כאבי בטן או פצעי הרפס) ועל הדרך, נרפאו לפתע מהפרעות כמו אובססיה לניקיון או הפרעה התנהגותית קשה אצל ילדים. חיידק בשם טוקסופלזמה גונדי נמצא משפיע בצורה ישירה (לא ברור איך) על הסיכויים להיות מעורבים בתאונות דרכים.
חיידקים (וגם חרקים) מתמחים בהשפעה על מין הצאצאים. כחלק ממנגנון ההישרדות וההתרבות שלהם, הם מסוגלים להשפיע על התנהגותו של הנשא שלהם (בצינון-הפעלת רפלקס העיטוש כדי להדביק, בכלבת-הזלת ריר ונשיכה ועוד אין ספור דוגמאות).
ישנם הרבה מחקרים וידע בנושא מורכב ומרתק זה ולמרות זאת, התחום עדיין בחיתוליו.
לפני שהכל יהיה מוכח וימצאו שיטות אבחון זמינות לכולם ושיטות טיפול מדויקות יותר, כדאי שנתחיל למתוח בהדרגה את הגבולות שלנו והחשיפה שלנו לחיידקים שאינם גורמים נזק ומעוררים מחלה.
העיקרון המנחה הוא, שככל שיהיו לנו יותר מאוכלוסיות החיידקים המועילים, כך יקשה על אוכלוסיות החיידקים הרעים להתרבות ולהשתלט. האתגר: להקשיב טוב טוב לגוף ולסימניו, כי אין לנו אפשרות לדעת שהכל באיזון, חוץ מסימני בריאות או חוסר בריאות שהגוף משדר.
לא מזמן טיילתי בשטח עם מדריך קבוצות, אורי מאיר צ'יזיק, שמלמד ללקט מזון בשטח לא מעובד. אכלתי זיתים שחורים מהרצפה בלי לשטוף, עלים ונבטים שמי יודע מי ליקק או הטיל את מימיו עליהם ובסוף הטיול הכנו ארוחה מירקות אורגניים שלא עברו שטיפה וגם הידיים שהכינו את הסלט (של כל מי שטייל) לא נשטפו לפני. מתכון די בטוח לחטוף קלקול קיבה מחיידק ליסטריה או סלמונלה שיכול להימצא בגללי בע"ח, אולם לא קרה לי דבר ולמעשה אף פעם לא קרה לי דבר מאכילת שטח לא סטרילית. לעומת זאת, אני מדד מהלך של טריות מזון. 
בכל פעם שאוכל מזון מבושל, כנראה לא טרי שחומם ( לא מספיק), אני מסיימת עם קלקול קיבה בן יום ואחרים שהיו איתי במסעדה לא חשים בדבר.
יש לי כנראה רגישות לחיידק שנמצא במזון לא טרי  ולכן, כל אחד יודע בעצמו את הגבולות שלו וקשה ליעץ מה לעשות או לא.
באופן כללי- מה שידוע כבר, זה שעודף הגיינה, סטריליות יתר, צריכת מזון תעשייתי שמשומר ע"י חומר משמר, צריכת תרופות אנטיביוטיות...כל אלו קוטלים חיידקים מעוררי מחלה אך גם לא "מטיבים" עם אוכלוסיות החיידקים הטובים בתוך ומחוץ לגוף. 

צריכת מזון מותסס כמו ירקות כבושים ביתית או יוגורט טבעי, ללא חמרים משמרים, אכילת ירקות ופירות שגודלו ללא ריסוס ולא נשטפו בסבון, עושים טוב לאוכלוסיית החיידקים הטובים במערכת העיכול שלנו.
אפשר לצרוך כמוסות פרוביוטיות שהן כמובן יותר יקרות.

מבחינה חיצונית- רחיצת העור בצורה תכופה ע"י סבונים, פוגעת בשומן הטבעי שמגן עליו וגם בחיידקים הטובים שמונעים שגשוג של אוכלוסיית חיידקים מזיקה כמו חיידקי אקנה.
בעשרות השנים האחרונות, הסבון זמין זול וריחני וכולנו למדנו להשתמש בו מידי יום ועל כל חלקי הגוף. גם כאן כדאי לעצור לרגע ולשאול  מה אנחנו מנקים, למה, איך ובאיזו תכיפות. שטיפת ידיים בסבון לאחר יציאה משירותים, לפני הכנת מזון, לפני אכילה, לאחר מגע עם אדם חולה- תשמור עלינו מפני מחלות.
רחצת כל חלקי הגוף בצורה גורפת בסבון מידי יום היא פעולה אסתטית בלבד (ריח בושם מעור הגוף) אולם, אין בה תועלת בריאותית והיא גם פוגעת בשומן הטבעי של העור, גורמת לעור יבש ואף לחלקינו בעיות עור קשות כמו אטופיק דרמטטיס. מבחינת ניקיון העור והסרת שומן ולכלוך- אפשר לעשות זאת גם עם מים חמים וספוג רחצה עדין ומידי כמה ימים להשתמש בסבון. 
אז מה עושים: שוב, גם כאן כדאי למתוח את הגבול של עצמכם וזה מאוד אישי. אפשר להוריד את סיבון הגוף בסבון ליום כן יום לא. ביום שלא, נשטפים רק במים. אפשר לשטוף רק את חלקי הגוף האינטימים בסבון מידי יום. יש כאלו שוויתרו גם על זה ושוטפים את הגוף והחלקים האינטימיים רק במים וספוג רחצה ומדווחים שהריח הרע דווקא נחלש כתוצאה מתחיה מחודשת של חיידקים טובים, שמגבילים את אוכלוסיית החיידקים שמייצרים ריח רע.
בקיצור, גם פה לא לעשות פעולות בצורה אוטומטית כבעבר ולהבין שסבון זה לא רק ריח נעים והסרת לכלוך, אלא גם הסרת שומן טבעי ופגיעה בחיידקים טובים שמונעים גדילה של חיידקים מזיקים. 


 

 

 
  שימו לב- דרך קלה לבדוק אם מוצר באמת טבעי ולא בערך: אם יש מים מכל סוג או ג'ל מכל סוג ברשימת הרכיבים של הקרם שלכם-הוא מכיל חומר משמר גם אם נרשם אחרת. מים הכרחיים לכל החיים- גם לחיידקים ופטריות. הקרמים של "עדין זה טבעי" לא מכילים מים בתוכם אלא בנפרד מהם.
 
כל הזכויות שמורות לעופרה דה לנגן   © 
 
לייבסיטי - בניית אתרים