מה צריך לברר ולעשות לפני שעוברים לתזונה טבעונית בכדי למנוע הדרדרות אפשרית בבריאות העור?


16 Jan
16Jan


טבעונות הופכת להיות מאוד פופולרית ומעבר להיבט ההומני- נוסף לאחרונה גם ההיבט האקולוגי. מעברה השני של האידאולוגיה, שמקורה במוח האנושי- שהתפתח במהלך האבולוציה הרבה מעל כל בעלי החיים, ניצבת בריאות הגוף הפיזי, שנשאר פרימיטיבי וקדמוני, ולא תמיד מצליח לעמוד במשימות שהמוח מציב בפניו. כל מי שעיסוקו בטיפול ורפואה נתקל יותר ויותר במקרי חולי אצל כאלו שעברו לטבעונות.

מה צריך לברר ולעשות לפני ששוקלים לעבור לטבעונות?

לפני שאתם עוברים לטבעונות- חשוב לעשות 3 דברים- הראשון קל מאוד. השני והשלישי- ממושכים ומצריכים התעמקות ובניית הרגלים וכדאי גם להיעזר באנשי מקצוע כמו דיאטנים קליניים לשם כך:

1. להכיר את גופכם על ידי בדיקות דם מקיפות.

2. ללמוד מה בדיוק מכילים מזונות מהחי מבחינת הרכב וכמות אבות המזון (חלבונים שומנים ופחמימות) , מינרלים וויטמינים ומהם התחליפים המדויקים להם- לא מבחינת טעם ומראה אלא מבחינת הרכבם.

3. בניית הרגלי הכנה (או קנייה) של ארוחות עשירות שמכילות את כל אבות המזון, מינרלים וויטמינים, במגוון המלא ובכמות המדויקת לגופכם. הארוחות צריכות להיות זמינות מידי יום ביומו.

הסבר:

מניסיון רב שנים (במדויק 13 שנים) עם נשים שבחרו בטבעונות או צמחונות דלילה (גיליתי שהרבה צמחונים די מתקרבים לטבעונות מבחינת כמות הביצים והגבינות הזעירה שהם מאפשרים לעצמם), שמתי לב שרבות מהן סובלות מבעיות עור לא פשוטות (הגיעו אלי כדי שאפתור את בעיית העור שלהן) ובנוסף- הן סבלו או יסבלו מאוחר יותר מבעיות בריאותיות חמורות הרבה יותר (נפוצות שבהן: תת פעילות בלוטת התריס, סבוריאה, דיכאון וחרדות, מחזור חודשי לא סדיר, קשיי כניסה להריון, מעי רגיז, שחלות פוליציסטיות).

כשחקרתי את תזונתן לעומק גיליתי, שלמעשה הן עברו לטבעונות הרבה לפני שהבינו לעומק את גוף האדם בכלל וגופן בפרט והרבה לפני שהכניסו לשגרת יומן ארוחות עשירות. (ההורים שלי תמיד אמרו על אנשים חולניים שהם "לא אוכלים מספיק" וכך התרגלתי לחשוב, ובצדק מסתבר). האידיאולוגיה שאמצו נגד אכילת מזון מהחי הייתה שלמה והרמטית מפני מידע שונה, אבל היה להן מחסור חמור בידע רלוונטי על גוף האדם והן התבססו על פייק- ניוז שקראו בספרים ובאתרים שונים. דוגמה נפוצה לפייק ניוז: אם בעלי חיים צמחוניים מפיקים כל צורכם מהצומח אז גם האדם יכול (אהממ לא, האדם אינו מסוגל לפרק תאית כי אין לו קיבה כמו לבהמה המכילה חיידקים מסוימים שמפרקים תאית ומפיקים ממנה שומן. נסו לאכול קש, דשא או עלי עץ זית ותיווכחו בכך). 

דוגמה נוספת- ויטמין A זמין לאדם מבטא קרוטן שנמצא בבטטה או גזר (נכון בצורה חלקית בלבד, מכיוון שבמחקר רציני נמצא שתהליך ההמרה של בטא קרוטן לוויטמין A לא קורה אצל כולם באותו האופן. זהו תהליך לא ספונטני ותלוי אנזימים מסוימים. הוא תלוי בגנטיקה ואולי מושפע לרעה ממצבי סטרס כמו הרבה תהליכים בגוף.

יש עוד הרבה דוגמאות כאלו שלא אפרט כאן, אבל העמקתי בזה די הרבה כדי להבין שהמעבר לתזונה טבעונית עלול להיות הרסני לבריאות, ובפועל זה מה שקורה ליותר מידי אנשים טובים עם כוונות מעולות. 

רבות מהן טענו שבדיקות הדם שלהן מצוינות, אבל כשהתעמקתי בבדיקות ראיתי שמעט מאוד מדדים נבדקו (בעיקר B12  וברזל). גם לא היו להן מדדים להשוואה עם התקופות שאכלו מזון מהחי (לפעמים נדמה לנו שמדד מסוים נמצא בנורמה, אבל לעומת שנים עברו בהן אכלנו הכול, ישנה ירידה משמעותית, וזה צריך להדאיג, כי גוף שמקבל כול צורכו, שומר על שיווי משקל במדדים האלו ובמהלך כל חיינו הבוגרים המדדים לא משתנים בצורה קיצונית.

אם אתם משנים תזונה ומסירים בבת אחת מזון מפוצץ באבות מזון כמו גבינות, בשר, דגים עוף וביצים, אתם חייבים לפצות את הגוף באותם אבות המזון במדויק ממקור שלא מהחי. אם תאכלו בעיקר פחמימות ותמעטו בחלבונים ושומנים- עורכם יפגע במיידית בצורה של התבגרות מוקדמת, יובש ורגישות יתר (העור עשוי מחלבון בעיקר). אחר כך תהיה פגיעה באיברים ובמערכות יותר חשובים מעור.

גם אם אתם אכלנים קטנים, יתכן ולא תצליחו לדחוס לגופכם כמות מספיקה של קטניות, אשר מנה אחת של שניצל או שקשוקה של שתי ביצים תכניס לגופכם בקלות רבה. המחסור הכרוני ייתן את אותותיו בהמשך. לעיתים במהירות ולעיתים לאחר שנים רבות, תלוי בגנטיקה ובאורח החיים שלכם.

בספר שכתבתי, שילבתי אמיתות בתחום התזונה ובתחום טיפוח העור. בעזרת מחקרים איכותיים מהשנים האחרונות הבהרתי ודייקתי חצאי אמת וחדשות כזב (פייק ניוז) שבהם נתקלתי במפגשי עם אנשים רבים ויקרים לי מאוד כמו לקוחותי המקסימות. בעיני זהו ספר בסיס להבנת גופנו ובמיוחד עורנו, והוא כתוב בצורה קולחת שמתאימה לכל גיל ורמת השכלה.

לרכישת הספר הדיגיטלי (יהיה גם מודפס בעוד כמה חודשים) לחצו כאן

*לקוחות יכולות לרכוש את הספר במחצית המחיר- פנו אלי ישירות.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.