1 דקות קריאה

הכירו את אחד הצמחים החזקים המשמשים להקלה על בעיות עור.


ההליקריסום מוכר גם בשמות 'חי-עד', 'צמח הקארי' ו-'דם המכבים'. שמו הלטיני Helichrysum italicum.

ישנם מאות זנים של הליקריסום, רבים מהם משמשים להפקת שמנים אתריים, אך ההליקריסום האיטלקי, או בשמו העברי דם המכבים האיטלקי, הוא בעל הערך הרב ביותר בתחום הארומתרפיה (באחרים כמעט ולא נעשה שימוש למטרות טיפוליות).

זהו שיח ממשפחת המורכבים, הגדל בר באיי דלמטיה שבקרואטיה וניתן למצוא אותו גם בחבל פרובנס שבצרפת ובאזורים מסוימים באיטליה. להליקריסום האיטלקי פרחים צהובים בוהקים, מהם מופק השמן האתרי. טעות נפוצה היא כינוי של צמח זה בשם 'אלמוות הכסף' (שמו הבוטני של אלמוות הכסף הוא Paronychia argentea והוא שייך למשפחת הציפורניים. אין לו שום קשר להליקריסום האיטלקי).שמן זה יקר יחסית מכיוון שכמות השמן הקיימת בצמח קטנה מאד.ניחוחו מזכיר את תבלין הקארי (אך הוא אינו משמש לייצור תבלין זה).שמן ההליקריסום האיטלקי הוא אנטי- דלקתי חזק והוא גם מכיל כמות יוצאת דופן של כ-10% של קבוצת חומרים בשם 'דיונים' (Diones), שהם סוג של קטונים שנדיר מאד למצוא בשמנים אתריים. לדיונים ישנן תכונות יחודיות: הם מאיצים שיקום של כלי דם וחידוש תאי עור ובנוסף לכך הם גם נוגדי חמצון חזקים. שמן ההליקריסום האיטלקי משמש באופן מסורתי לטיפול בפצעים, חבלות, נפיחויות ושטפי דם תת-עוריים (המטומות) וכיום נעשה בו גם שימוש לאחר ניתוחים פלסטיים, לטיפול בשטפי הדם והנפיחויות ולטשטוש צלקות. זהו שמן יעיל מאד ועדין, המתאים למגוון רחב של טיפולים. מצוין לעור יבש ומבוגר להאצת חידוש התאים ושיפור מרקם העור. הסגולות האנטי-דלקתיות והשיקומיות של שמן זה הופכות אותו לבעל ערך רב בטיפול באקנה, דרמטיטיס ומגוון מצבים דלקתיים. כפי הנראה יש לשמן ההליקריסום השפעה מיטיבה בטיפול בפסוריאזיס.

(מתוך אתר חברת שיפון, ספקית חומרי הגלם של שלי).

אני מוסיפה את הצמח (שמן אתרי והידרוסול),לפי הצורך, במגוון שימושים במוצרי הטיפוח. הידרוסול הליקריסום מצויין לשימוש כמי פנים לעור בעייתי. לשאלות פנו אלי.