מה צריך לברר ולעשות לפני שעוברים לתזונה טבעונית בכדי למנוע הדרדרות אפשרית בבריאות העור?


1 דקות קריאה


טבעונות הופכת להיות מאוד פופולרית ומעבר להיבט ההומני- נוסף לאחרונה גם ההיבט האקולוגי. מעברה השני של האידאולוגיה, שמקורה במוח האנושי- שהתפתח במהלך האבולוציה הרבה מעל כל בעלי החיים, ניצבת בריאות הגוף הפיזי, שנשאר די פרימיטיבי וקדמוני, ולא תמיד מצליח לעמוד במשימות שהמוח מציב בפניו. כל מי שעיסוקו בטיפול ורפואה נתקל יותר ויותר במקרי חולי אצל כאלו שעברו לטבעונות.

מה צריך לברר ולעשות לפני ששוקלים לעבור לטבעונות?

לפני שאתם עוברים לטבעונות- חשוב לעשות 3 דברים- הראשון קל מאוד. השני והשלישי- ממושכים ומצריכים התעמקות ובניית הרגלים וכדאי גם להיעזר באנשי מקצוע כמו דיאטנים קליניים לשם כך:

1. להכיר את גופכם על ידי בדיקות דם מקיפות.

2. ללמוד מה בדיוק מכילים מזונות מהחי מבחינת הרכב וכמות אבות המזון (חלבונים שומנים ופחמימות) , מינרלים וויטמינים ומהם התחליפים המדויקים להם- לא מבחינת טעם ומראה אלא מבחינת הרכבם. יש היבט נוסף והוא יכולת הספיגה של וויטמינים מסוימים מהצומח, ששונה מאדם לאדם וגם משתנה- למשל בתקופות לחץ היא מידרדרת.

3. בניית הרגלי הכנה (או קנייה) של ארוחות עשירות שמכילות את כל אבות המזון, מינרלים וויטמינים, במגוון המלא ובכמות המדויקת לגופכם. הארוחות צריכות להיות זמינות מידי יום ביומו.

הסבר:

מניסיון רב שנים (במדויק 13 שנים) עם נשים שבחרו בטבעונות או צמחונות דלילה (גיליתי שהרבה צמחונים די מתקרבים לטבעונות מבחינת כמות הביצים והגבינות הזעירה שהם מאפשרים לעצמם), שמתי לב שרבות מהן סובלות מבעיות עור לא פשוטות (הגיעו אלי כדי שאפתור את בעיית העור העקשנית שלהן), ובנוסף- הן סבלו או יסבלו מאוחר יותר (אני בקשר רב שנים עם לקוחותי ולכן מתעדכנת), מבעיות בריאותיות חמורות הרבה יותר (נפוצות שבהן: תת פעילות בלוטת התריס, סבוריאה, דיכאון וחרדות, מחזור חודשי לא סדיר, קשיי כניסה להריון, מעי רגיז, שחלות פוליציסטיות).

כשחקרתי את תזונתן לעומק גיליתי, שלמעשה הן עברו לטבעונות הרבה לפני שהבינו לעומק את גוף האדם בכלל ואת גופן בפרט, והרבה לפני שהכניסו לשגרת יומן ארוחות עשירות. (ההורים שלי תמיד אמרו על אנשים חולניים שהם "לא אוכלים מספיק" וכך התרגלתי לחשוב, ובצדק מסתבר). האידיאולוגיה שאמצו נגד אכילת מזון מהחי הייתה שלמה והרמטית מפני מידע שונה, אבל היה להן מחסור חמור בידע רלוונטי על גוף האדם והן התבססו, שלא באשמתן, על פייק- ניוז שקראו בספרים ובאתרים שונים. דוגמה נפוצה לפייק ניוז: אם בעלי חיים צמחוניים מפיקים כל צורכם מהצומח אז גם האדם יכול (אהממ לא, האדם אינו מסוגל לפרק תאית כי אין לו קיבה כמו לבהמה המכילה חיידקים מסוימים שמפרקים תאית ומפיקים ממנה שומן. נסו לאכול קש, דשא או עלי עץ זית ותיווכחו בכך). 

דוגמאות נוספות:

דוגמה 1:  ויטמין A לא בהכרח זמין לנו מבטא קרוטן שנמצא בבטטה או גזר.  במחקר בריטי מ 2009 נמצא שתהליך ההמרה של בטא קרוטן לוויטמין A לא קורה אצל כולם באותו האופן. זהו תהליך לא ספונטני ותלוי אנזימים מסוימים. הוא תלוי בגנטיקה ואולי מושפע לרעה ממצבי סטרס כמו הרבה תהליכים בגוף.

דוגמה 2: טבעונים וצמחונים מועדים יותר לסבול מאנמיה, בגלל חוסר בברזל מסוג Heme-iron, שמקורו מאכילת בשר אדום בעיקר ונספג בגוף הרבה יותר טוב מאשר ברזל שמקורו מהצומח. ברזל מסוג Heme-iron מושפע פחות מחומצה פיטית, שנמצאת בקטניות ומקטינה את ספיגת הברזל בגוף. מקור- מחקר מ 2019.

יש עוד הרבה דוגמאות כאלו. העמקתי בזה די הרבה כדי להבין שהמעבר לתזונה טבעונית עלול להיות הרסני לבריאות, ובפועל זה מה שקורה ליותר מידי אנשים טובים עם כוונות מעולות. 

אני מסכמת כאן את החסרים העיקריים שיכולים להיווצר מתזונה טבעונית: 

  • מחסור בחלבון מלא
  • מחסור בשומן
  • מחסור בברזל
  • מחסור בויטמין D
  • מחסור בויטמין A 
  • מחסור מאומגה 3
  • מחסור בכולסטרול

את כל הסיבות לחסרים האלו הסברתי בספרי בצורה מובנת וקלילה. אני חייבת לציין שאין לי מניעים קרניבורים, כיוון שהייתי מאוד רוצה שימצא תחליף לבשר ואני מאמינה שיום אחד ימצא. מכל מה שבדקתי והעמקתי, עדיין לא מצאו תחליף אמיתי למוצרים מהחי- לא מבחינת רכיבים וכמותם ולא מבחינת יכולת ספיגה של אותם וויטמינים. אם אתם קונים המבורגר טבעוני, אולי שבעתם וקיבלתם טעם של המבורגר, אבל מבחינת רכיבים ויכות ספיגת וויטמינים: לא ניתן להשוות בכלל.

האבסורד הוא, שמגיעות אלי נשים רבות שלא מקפידות על תזונתן כלל ולמרות זאת- עורן לא סובל באותה מידה שעורן של טבעוניות סובל. מדוע? כי מספיק שחטפו בצהריים כריך רוסטביף או שניצל לצד סלט חי והן למעשה כבר צרכו את מרבית אבות המזון החשובים לאותו יום. הן לא יסבלו ממחסור, אולי מעודף של שמני טיגון לא בריאים, פחמימות...אבל לא מחוסר. החוסר חמור באותה מידה ואף יותר- מעודף.

המלצתי הכללית זה להפחית מוצרים מהחי: לדוגמה יומיים טבעוניים בשבוע בתור התחלה, אך לא להמנע מהם לחלוטין, ובוודאי לא בבת אחת וללא מעקב הדרגתי אחרי ערכי בדיקות הדם.

רבות מלקוחותי טענו שבדיקות הדם שלהן מצוינות, אבל כשהתעמקתי בבדיקות ראיתי שמעט מאוד מדדים נבדקו (בעיקר B12  וברזל). לרובן לא היו  מדדים להשוואה עם התקופות שאכלו מזון מהחי: לפעמים נדמה לנו שמדד מסוים נמצא בנורמה, אבל לעומת שנים עברו בהן אכלנו הכול, ישנה ירידה משמעותית, וזה צריך להדאיג, כי גוף שמקבל כול צורכו, שומר על שיווי משקל במדדים האלו ובמהלך כל חיינו הבוגרים המדדים לא משתנים בצורה קיצונית.

אם אתם משנים תזונה ומסירים בבת אחת מזון מפוצץ באבות מזון כמו גבינות, בשר, דגים עוף וביצים, אתם חייבים לפצות את הגוף באותם אבות המזון במדויק ממקור שלא מהחי. אם תאכלו בעיקר פחמימות ותמעטו בחלבונים ושומנים- עורכם יפגע במיידית בצורה של התבגרות מוקדמת, יובש ורגישות יתר (העור עשוי מחלבון בעיקר). אחר כך תהיה פגיעה באיברים ובמערכות יותר חשובים מעור.

אם אתם אכלנים קטנים, יתכן ולא תצליחו לדחוס לגופכם כמות מספיקה של קטניות, אשר מנה אחת של שניצל או שקשוקה של שתי ביצים תכניס לגופכם בקלות רבה. המחסור הכרוני ייתן את אותותיו בהמשך. לעיתים במהירות ולעיתים לאחר שנים רבות, תלוי בגנטיקה ובאורח החיים שלכם.

בספר שכתבתי, שילבתי אמיתות בתחום התזונה ובתחום טיפוח העור. בעזרת מחקרים איכותיים מהשנים האחרונות הבהרתי ודייקתי חצאי אמת וחדשות כזב (פייק ניוז) שבהם נתקלתי במפגשי עם אנשים רבים ויקרים לי מאוד כמו לקוחותי המקסימות. בעיני זהו ספר בסיס להבנת גופנו ובמיוחד עורנו, והוא כתוב בצורה קולחת שמתאימה לכל גיל ורמת השכלה.

לרכישת הספר הדיגיטלי  לחצו כאן

מוזמנות לקבוצת הפייסבוק : טיפול נבון בעור